فوریه 19, 2023

نکاتی که هنگام شستن ظرفها با دست هرگز نباید انجام دهید

نکاتی که هنگام شستن ظرفها با دست هرگز نباید انجام دهید

نکاتی که هنگام شستن ظرفها با دست هرگز نباید انجام دهید

نکاتی که هنگام شستن ظرفها با دست هرگز نباید انجام دهید. یکی از مهمترین مباحثی که امروزه برای کیفیت شستشوی ظروف به آن توجه جدی می شود نحوه شستن ظرف ها با استفاده از روش سنتی یعنی شستشو با دست است. در این مطلب به بررسی این موضوع و نکات ضروری هنگام شستشوی ظروف می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

آیا تا به حال به نحوه شستشوی ظروف با دست توجه کرده اید. بسیاری از ما هنگامی که با ظروف کثیف بر روی سینک ظرفشویی مواجه می‌شویم تنها کاری که انجام می دهیم این است که یک اسکاج برمیداریم و مقداری مایع ظرفشویی روی آن می ریزیم.

سپس با کف زدن ظروف و در مرحله بعد آبکشی شستشوی آنها را به پایان می رسانیم. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که شستن ظروف با دست تنها به این مراحل منتهی نمی شود!

اگر بخواهید به بهترین شکل ممکن ظروف خود را شستشو دهید به شکلی که هیچ گونه لکه یا کثیفی بر روی آن باقی نماند باید یک سری از اقدامات را پیش و بعد از شستشو انجام دهید که در ادامه به آنها می پردازیم.

با دیدن انبوه ظرفهای کثیف استرس نگیرید!

بسیاری از افراد هنگامی که وارد آشپزخانه می شوند از تماشای ظروف انباشته‌شده لذت نمی برند در واقع تماشای این همه ظرف کثیف می تواند در آن ها استرس و نگرانی به وجود بیاورد.

زیرا شستن ظروف زمان زیادی از شما می گیرد به همین دلیل اولین توصیه ای که به شما می‌کنیم این است که حتماً تعداد دفعات شستشوی ظروف در طول روز را افزایش دهید و اگر این امکان را ندارید می توانید فرایند شستشوی ظرف های کثیف زیاد را به گونه ای آغاز کنید که پس از کف زدن اسکاچ برای شستشو و تا جایی ادامه دهید که اسکاچ شما کف دارد.

آنگاه مشاهده خواهید کرد که تعداد زیادی از ظروف برای شستن باقی نمانده است بنابراین تصمیم میگیرید که تا انتها آنها را بشویید. نکاتی که هنگام شستن ظرفها با دست هرگز نباید انجام دهید اهمیت فوق العاده بالایی دارد بنابراین استرس و نگرانی هیچ مشکلی را از شما حل نمی کند.

از اسفنج و اسکاچ کثیف استفاده نکنید

یکی از مهمترین نکاتی ک هنگام شستن ظرف ها با دست هرگز نباید انجام دهید این است که از اسکاچ کثیف که قبلاً ظروف را با آن نشسته اید استفاده نکنید! بسیاری از مواقع برای ما پیش آمده است که به دلیل عجله و کمبود وقت به جای اینکه اسکاچ کثیف را بشوییم آن را همانگونه در جا اسکاجی قرار می دهیم .

نکاتی که هنگام شستن ظرفها با دست هرگز نباید انجام دهید

بنابراین ممکن است فراموش کنیم که اسکاچ کثیف است و بدون آبکشی آن دوباره روی آن مایع ظرفشویی بریزیم و شستن ظرف ها را آغاز کنیم، این امر می‌تواند کیفیت شستشو را پایین بیاورد و از طرفی  زمان زیادی از شما بگیرد‌.

هرگز بدون دستکش ظرف نشوید

اگر روش سنتی را برای شستشوی ظروف انتخاب کرده اید و دستگاه ظرفشویی تمام اتوماتیک در منزل خود ندارید باید این نکته را جدی بگیرید که حتما هنگام شستشوی ظروف با دست از دستکش ظرفشویی استفاده کنید.

این امر هم می‌تواند از رسیدن آسیب به پوست دستان شما جلوگیری کند و هم کیفیت شستشو را افزایش می دهد زیرا زمانی که دستکش پر دست دارید میتوانید بهتر ظروف را از چربی ها خلاص کنید.

حتماً قبل از شستن ظروف را خیس کنید

یکی دیگر از نکاتی که هنگام شستن ظرف ها با دست هرگز نباید انجام دهید این است که آنها را بدون اینکه با استفاده از آب گرم خیس کنید بر روی سینک ظرفشویی قرار دهید متاسفانه بسیاری از افراد خانواده هنگام جمع کردن سفره بدون اینکه ظروف را در داخل سینک بگذارند و آب گرم روی آن بریزند برای مدت زمان طولانی در همان جا قرار می دهند.

این امر می تواند باعث خشک شدن چربی ها و ذرات باقیمانده غذا بر روی ظروف شود و هنگام شستشو زمان زیادی از شما بگیرد هنگامی که ظرف ها را قبل از شستن خوب خیس کنید این امکان را خواهید داشت که به راحتی با استفاده از یک اسفنج یا اسکاج آغشته به مایع ظرفشویی آنها را به خوبی بشویید.

برخی از ظروف را نباید خیس کنید!

یکی دیگر از نکاتی که هنگام شستن ظرف ها با دست هرگز نباید انجام دهید این است که ظروف چوبی، چدنی یا چاقوها را هرگز برای مدت زمان طولانی خیس نکنید. این امر می تواند باعث نرم شدن چوب، خرابی چدن و زنگ زدن چاقو ها شود.

بیش از اندازه از مایع ظرفشویی استفاده نکنید

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام شستن ظرفها با دست هرگز نباید انجام دهید این است که اسکاچ یا اسفنج خود را به مقدار زیادی مایع ظرفشویی آغشته کنید این امر می‌تواند باعث مصرف مقدار زیادی آب شود! علاوه بر این مدت زمان زیادی شما را معطل خواهد کردی را مجبور هستید برای تمیز کردن ظرف ها از کف وقت زیادی بگذارید.

با احتیاط ظروف را بشویید

توجه داشته باشید که هنگام شستن ظرف ها با دست باید کاملاً محتاط باشید از آن جایی که ظروف مختلف مانند چاقو یا ظروف چینی و شیشه ای لب پریده در سینک ظرفشویی وجود دارند ممکن است بدون توجه به این مورد دست خود را در داخل سینک فرو ببرید و با آسیب مواجه شوید.

دیدگاه خود را بنویسید